Dzisiaj jest: 19 Sierpnia 2019    |    Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Dzień π

14 marca w naszej szkole odbył się dzień π (pi).

Od 1988 roku - 14 marca obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. W wielu polskich uczelniach odbywają się wtedy wyjątkowe wykłady, spotkania, warsztaty i zabawy. W notacji amerykańskiej zapisujemy 3.14, czyli popularne przybliżenie liczby Pi. W naszej szkole również po raz kolejny postanowiliśmy przypomnieć o tym i pokazać matematykę "na wesoło". W tym dniu mogliśmy spróbować PI-jedzenia (PIerniczków, PIzzerinek czy "PIwa"), obejrzeć prezentację o pięknej Ludolfinie, czyli PI, układać o niej wiersze - pierwsze miejsce zajęli uczniowie z klasy IB, drugie IA, trzecie IID, wzięliśmy udział w loterii oraz konkursach, które przygotowali matematycy z klas IE oraz IID. Wielu z nas zaufało swojej pamięci i wzięło udział w konkursie na najdłuższe wyrecytowanie rozwinięcia liczby PI. Najlepsza okazała się grupa z IID zapamiętując 80 cyfr, drugie miejsce klasa ID - 63, trzecie - IIE - 45.
W konkursie na najdłuższy wiersz wygrała trójka z klasy 1b - Ola Krawczyk, Adrian Waszczyński i Dawid Rosa.

Oczywiście wyjątkową okazję do świętowania mieli uczniowie, którzy w swoim imieniu bądź nazwisku posiadają "pi" - był to dla nich dzień wolny od pytania.
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszego realizowania się w matematycznym świecie ;-)

Pani Profesor Weszczak, Ada Mroczek
Jak to ładnie brzmi
3,14 - liczba Pi
Czy to z fizyki
Z matematyki
Piękne wychodzą nam z nią wyniki
Gdy nie będzie liczby Pi
To nie wyjdzie nigdy mi
Obwód koła, czy też pole...
Nic nie wiemy o tym kole!
Choć po przecinku ma liczb 50
To jest bezcenna dorosłym i dzieciom
Dla niektórych to nic ważnego,
Lecz znak jej pochodzi z języka greckiego
14 marca - zapamiętaj sobie
Obchodzi jej święto każdy mądry człowiek.
Potęguj Pi, kiedy tylko chcesz
Do potęgi drugiej - 9,86 (czyt. dziewięć osiem sześć)
Do trzeciej 30 plus 1 wynosi
Nie musisz kolegi o kalkulator już prosić.
Bo kiedy w Twej klasie zamieszanie jest
Wystarczy przypomnieć sobie ten krótki tekst
Z tego wiersza morał się wywodzi,
Że kilka liczb zapamiętać nie szkodzi.

{youtube}dg0i_1DAp3g|640|360|0|{/youtube}

{youtube}p7Fz6BlVPwE|640|360|0|{/youtube}