Dzisiaj jest: 24 Sierpnia 2019    |    Imieniny obchodzą: Bartłomiej, Jerzy, Bartosz

Debata "Rowerzyści kontra..."

25 marca 2013r. w naszej szkole odbyła się debata pt. „Rowerzyści kontra… Jak im pomóc?”

Jej organizatorami byli Hubert Plichta z 2d oraz Piotr Bartosz z 2c. Uczniowie zgłosili się do projektu Sejm Dzieci i Młodzieży, a ich zadaniem rekrutacyjnym była organizacja debaty na jeden z 4 tematów. Chłopcy zdecydowali się poruszyć kwestię transportu. Zapytani dlaczego ten a nie inny temat odpowiedzieli:

-W naszym mieście brakuje infrastruktury dla rowerzystów. Istnieje także potrzeba promowania jazdy rowerem, połączonej z odpowiednią edukacją „kultury jazdy”.  Wybraliśmy ten temat, gdyż wiemy jak bardzo liczy się aktywność fizyczna w naszym życiu. Postanowiliśmy więc „wymusić” na osobach odpowiedzialnych za to, by zaczęli pomagać rowerzystom i promować ten sport  wśród młodzieży.

Przygotowując się do debaty nasi uczniowie poważnie podeszli do roli prowadzących. By jak najlepiej moderować debatą przeprowadzili ankietę wśród 400 uczniów naszej szkoły. Wyniki z tej ankiety można poznać poniżej.

Dodatkowym walorem debaty były wyniki sondy ulicznej, zrobionej przez chłopaków na 50 mieszkańcach Sieradza.  Te wyniki również prezentujemy poniżej.

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - https://lojagiellonczyk.pl/art/szkola/wydarzenia/z-zycia-szkoly/debata-rowerzysci-kontra/sonda-uliczna

Debata rozpoczęła się o godzinie 14. Przybyli na nią wszyscy zaproszeni goście wśród których byli prezydent Sieradza Cezary Szydło,  dyrektor szkoły Grzegorz Pietrucha, poseł XVIII kadencji Sejmu Dzieci i Młodzieży Michał Pabich, samorząd uczniowski „Jagiellończyka”, zarząd Młodzieżowej Rady Miejskiej w Sieradzu oraz dwudziestu jeden naszych uczniów. Po przywitaniu gości Hubert i Piotrek przeszli do pierwszej części debaty- „Infrastruktura rowerowa”. Po zaprezentowaniu wyników ankiet oraz zdjęć dokumentujących stan ścieżek rowerowych w Sieradzu, głos zabrał Pan Prezydent. Wyjaśnił dlaczego miasto posiada tak złe zaplecze do uprawiania jazdy na rowerze. Następnie głos zabierali kolejni zaproszeni goście.  W trakcie debaty padały realne propozycje zmian, które wypiszemy w dalszej części. Całe spotkanie zakładało podział na trzy bloki tematyczne. Kolejnym z nich była kwestia ”Bezpieczeństwa” na ścieżkach rowerowych, oraz chodnikach dla pieszych. W burzliwej dyskusji wszyscy zgodzili się z potrzebą edukacji Sieradzan, a w szczególności młodzieży, na temat „bezpieczna jazdy na rowerze”  Na debacie poruszono  także ważną kwestię jaką jest promowanie jazdy rowerem. Po zaprezentowaniu przez Huberta i Piotrka wywiadu przygotowanego przez nich z Panią doktor Justyną Wardęgą (do obejrzenia poniżej) na temat „zdrowie a jazda na rowerze” uczestnicy zobowiązali się do promocji „Eko jazdy”.

{youtube}V8gzvAmi6b4|640|480|0{/youtube}

Bardzo ważny był także aktywny udział uczniów- rowerzystów w debacie. Dzięki ich zaangażowaniu debata była ciekawa a pytania, które zadawali gościom urozmaicały całą dyskusję. Cała debata przebiegała w wyśmienitej atmosferze, która sprawiła iż z planowanej 1 godziny debata przeciągnęła się o 20 minut. Wszyscy wyszli z niej pełni wiary, że deklaracje składane przez gości zostaną spełnione i Sieradz stanie się miastem przyjaznym do jazdy na rowerze, a uczniowie zamiast komunikacji miejskiej wsiądą na rowery.

A oto propozycje złożone przez gości:

-Pan Prezydent zapowiedział poruszenie tematu budowy i modernizacji ścieżek rowerowych w Sieradzu; zapowiedział batalię o środki unijne na ten cel;

-Pan Dyrektor obiecał zwiększenie liczby stojaków dla rowerów pod szkołą( prawdopodobnie uda się to jeszcze w tym roku szkolnym);

-Pan Dyrektor wraz z samorządem szkolnym zadeklarowali chęć organizacji rajdu rowerowego upamiętniającego dyrektora  „Jagiellończyka”  rozstrzelanego przez hitlerowców;

-samorząd szkolny zobowiązał się do organizacji wycieczek i pikników rowerowych jeśli znajdą się chętni;

- Młodzieżowa Rada Miejska w Sieradzu zorganizuje cykl spotkań wraz z policją wśród młodzieży by podnieść ich  znajomość zasad „bezpiecznej jazdy”;

- MRM w Sieradzu postara się przeprowadzić kampanię promującą „Eko jadę”, to samo zadeklarował samorząd szkolny.

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - https://lojagiellonczyk.pl/art/szkola/wydarzenia/z-zycia-szkoly/debata-rowerzysci-kontra/zdjecia

O ile ta pierwsza obietnica to większa sprawa o tyle kolejne deklaracje są bardzo realne. My jako uczniowie będziemy rozliczali te postanowienia. Wierzymy, że debata będzie miała pozytywne skutki dla rowerzystów.

{youtube}kjvH1jd-NeQ|640|480|0{/youtube}