Dzisiaj jest: 18 Grudnia 2017    |    Imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

VIII Sieradzka Konferencja Kosmiczna

pod honorowym patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej

14.05.1905 r. w Sieradzu urodził się twórca podstaw kosmonautyki oraz światowej sławy uczony - Ary Szternfeld. Muzeum Okręgowe w Sieradzu mając na celu spopularyzowanie postaci tego naukowca i problematyki kosmicznej, opracowało program pod hasłem Dziedzictwo Arego Szternfelda, którego jednym z elementów jest organizacja corocznych Sieradzkich Konferencji Kosmicznych. Pierwsza odbyła się w 2010 r., natomiast w tym roku przypadła ona na dni 4-5 października. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć w niej udział, jednocześnie poszerzając swoje horyzonty i studiując zagadnienia związane z kosmonautyką. Poniżej zamieszczamy zarys programu wydarzenia oraz kilka zdjęć z owych dni.
  • Pierwszy dzień konferencji odbył się pod hasłem: KOSMOS – WYZWANIEM DLA MŁODYCH. Podczas spotkania przemawiali między innymi: dr Witold Fedorowicz-Jackowski (Prezes firmy Geosystems Polska Sp. z o.o.) nt. Kosmos, Ziemia, człowiek – perspektywa polskiego przedsiębiorcy; Krzysztof Czart (Członkek Zarządu PTA), nt. AstroGPS.pl – Twój kosmiczny GPS; Robert Lubański (Prezes Mars Society Polska) nt. łazików marsjańskich oraz prof. dr hab. Marka Moszyński (Wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej) nt. znaczenia Sieradzkich Konferencji Kosmicznych.
  • Nazajutrz hasło brzmiało: 60-LECIE ERY KOSMICZNEJ – KIERUNEK MARS. Ponownie miały miejsce wystąpienia gości na tematy takie jak: „Obserwacje Marsa oraz misje do Czerwonej planety”, „MDRS czyli marsjańska stacja badawcza w Utah – relacja z pobytu pierwszej polskiej załogi EXO17” czy „Sześćdziesięciolecie szturmu nie tylko na Marsa”. Odbyło się również podsumowanie konkursu, wręczenie nagród oraz dyplomów.

"Istnieją dwie możliwości: albo jesteśmy sami we wszechświecie, albo nie. Obie są tak samo przerażające..."

~ Arthur C. Clarke

• zdjecie