Dzisiaj jest: 14 Grudnia 2018    |    Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

"Jagiellończyk" na III Zjeździe Liderów Młodzieżowych Województwa Łódzkiego

„Znajdź pomysł na siebie - znajdź pomysł na swoją przyszłość”

Trzy uczennice naszej szkoły: Aleksandra Halamus (kl. Ic), Marika Ciołek (kl. Ie) oraz Oktawia Talarek (kl. IIa) reprezentowały "Jagiellończyka" na III Zjeździe Liderów Młodzieżowych Województwa Łódzkiego, który odbył się w "Nadwarciańskim Grodzie" w Załęczu Wielkim. Wyjazd został zorganizowany przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi w dniach 23-27 kwietnia 2018 r.

Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: "Znajdź pomysł na siebie - znajdź pomysł na swoją przyszłość".

Uczennice miały okazję wziąć udział w warsztatach:

• "Przeciwdziałanie mowie nienawiści" - p. Włodzimierz Sokołowski - młodszy inspektor, pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi ds. Ochrony Praw Człowieka
  • "Rówieśnicza interwencja kryzysowa" - p. Tomasz Bilicki - terapeuta i interwent kryzysowy, prezes Fundacji Innopolis
  • "Konflikty a mediacja rówieśnicza" - p. Joanna Streit-Wlaźlak - pedagog i trener umiejętności wychowawczych
  • "Nowe media i krytyczny odbiór mediów" - p. Adam Owczarek - dziennikarz, redaktor Radia Łódź
  • "Czym jest dla nas samorządność i obywatelskość i czy jest nam potrzebna?" - przedstawiciele Semper Avanti, stowarzyszenia wspierającego Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego

Udział w warsztatach pt. "Profilaktyka zachowań ryzykownych w szkole" miał okazję wziąć nasz opiekun - p. Dominik Dąbrowski. Zajęcia prowadził p. Marek Grondas - specjalista terapii uzależnień, kierownik łódzkiego MONAR-u.

Innymi atrakcjami były:

• Spotkanie pt. "Czy pasja może być uzależnieniem" z p. Witoldem Mackiewiczem - tatą Tomka Mackiewicza - polskiego himalaisty.
  • "Żywa biblioteka" - rozmowa z księdzem katolickim, pastorem, rabinem, seksuologiem, dogoterapeutą, niewidomym masażystą, politykiem lub instruktorką fitness.
  • Dyskoteka, ognisko z zagadkami, pieczenie chleba, wycieczka rowerowa, mecz piłki nożnej, gra terenowa "Slender" - integracja uczestników zjazdu.

Zachęcamy do przejrzenia "Lidera" - gazetki zjazdowej (kliknij) oraz obejrzenia filmu ze zjazdu (kliknij).

Refleksje:

"Podczas wyjazdu mogłam nauczyć się jak radzić sobie ze stereotypami, komunikować się z innymi ludźmi czy jak radzić sobie z moimi problemami i rówieśników. Mogłam również spotkać się z wieloma ciekawymi osobami, które przekazały nam swoje doświadczenia w różnych dziedzinach. Cały wyjazd będę bardzo mile wspominać, przede wszystkim za ogrom doświadczeń, który tam uzyskałam oraz za wielu wspaniałych ludzi, których miałam okazję poznać przy okazji trwania zjazdu. Wynoszę tylko i wyłącznie miłe wspomnienia."
~Marika

"Wyjazd do Załęcza nauczył mnie wielu nowych rzeczy. Początkowo nie byłam jakoś pozytywnie nastawiona do opuszczenia 5 dni nauki, ale patrząc na to całe przedsięwzięcie, muszę przyznać, że czas poświęcony na wykłady nie był stracony. Poznałam też wielu nowych ludzi z całego województwa, z którymi teraz utrzymuję kontakt. Dlatego oceniam wyjazd pozytywnie i z pewnością powtórzyłabym to gdyby nastała taka możliwość."
~Oktawia

"Tak naprawdę cały wyjazd był wielkim oderwaniem i odpoczynkiem od świata internetu. Nie było czasu na telefon. Warsztaty, spotkania, integracje... To wypełniało nasze godziny dnia. Cieszę się, że dowiedziałam się jak mogę pomagać swoim rówieśnikom w sytuacjach kryzysowych, czyli jak być "interwentem kryzysowym", ale również jak pomóc samej sobie. Ten wyjazd bardzo wiele mnie nauczył. Bardzo zaskoczyli mnie wspaniali ludzie, których miałam okazję poznać, byli otwarci, uśmiechnięci i pozytywnie zakręceni. Ten zjazd był wspaniałym doświadczeniem i chętnie powtórzyłabym go kolejny raz."
~Ola

• liderzy01