I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu

ul. Żwirki i Wigury 3, 98-200 Sieradz, tel. 43827-14-25

GodłoPowiat
Dzisiaj jest: 19 Kwietnia 2021    |    Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Wywiad z Alanem Sierakowskim

Przed wywiadem link do sukcesów osiąganych już na uczelni ...

1.Skąd pomysł, by wziąć udział w olimpiadzie ?

Pomysł pojawił się, gdy dowiedziałem się o olimpiadzie Innowacji Technicznej od dyrektora naszej szkoły pana Grzegorza Pietruchy. Decyzja o wzięciu udziału podjąłem szybko, gdyż miałem już zrobiony projekt w gimnazjum. Będąc w III klasie stworzyłem pilot do zdalnego sterowania Bluetooth, dzięki któremu mogłem bezprzewodowo regulować różne ustawienia w komputerze . W I liceum musiałem więc tylko napisać dokumentację do projektu. Praca zawierała opis działania, zajęła około 50 stron.

2.Jak dużo czasu zajmuje przygotowanie ?

Przygotowanie do olimpiady można podzielić na 2 etapy. Pierwszy to zrobienie projektu. Drugi- jego opisanie. Napisanie pracy było dość czasochłonne. Nie miałem doświadczenia w pisaniu tego typu prac. Czasem jedna strona zajmowała mi nawet kilkadziesiąt minut.

 

 

3.Jak Twoje osiągniecia przekładają się na życie towarzyskie, nie odczuwasz zazdrości ?

Zdecydowanie nie odczuwam zazdrości, wręcz przeciwnie . Ludzie są bardzo pozytywnie nastawieni. Nigdy nie spotkałem się w szkole z żadnym negatywnym nastawieniem. Wszyscy są życzliwi i gratulują sukcesu. Jeśli chodzi o wpływ na życie towarzyskie, to myślę, że należy mieć jakąś równowagę, nie można większości czasu spędzać przy komputerze. Zawsze staram się znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół oraz na rozwijanie moich innych zainteresowań. Jeśli znajdzie się cos ważnego, bez wahania jestem w stanie przedłożyć to ponad techniczne sprawy.

4.Czy odczuwasz presję ze strony nauczycieli albo rodziców ?

Muszę przyznać, że lekką na pewno, nie jest ona jednak jakaś bardzo wyraźna. Każdy przecież rozumie, nie zawsze się wygrywa, ponosi się również porażki. Dlatego mogę powiedzieć, że odczuwam bardziej wsparcie i zrozumienie niż presję.

5.Czym się interesujesz ?

Oczywiście na pierwszym miejscu jest tworzenie układów elektronicznych. Bardzo lubię również biegać. Jest to dla mnie świetną odskocznią od siedzenia w warsztacie czy przed komputerem. Ponadto ruch jest bardzo ważny, pomaga zachować zdrowy umysł i ciało.

6.Nauka jest dla Ciebie przyjemnością czy może czystym obowiązkiem ?

Nauka szkolna jest zazwyczaj obowiązkiem, aczkolwiek nie robię tego z niechęcią. Z przyjemnością uczę się rzeczy związanych z fizyką, elektroniką i informatyką, wiem, że mi się przydadzą.

7.Jaką rolę odegrała szkoła w przygotowaniu Cię do olimpiady ?

Wkład szkoły był największy na samym początku. Tam dowiedziałem się o olimpiadzie, gdyby nie szkoła pewnie nie wziąłbym w niej udziału. Nasza szkoła nie jest techniczna, nie miałem więc pomocy, jeśli chodzi o tworzenie urządzeń.

8.Za co cenisz naszą szkołę ?

Przede wszystkim za ludzi, których poznałem. Mam świetną klasę. Idąc do „Jagiellończyka" słyszałem, że chodzą tutaj świetni ludzie, ale naprawdę przerośli moje oczekiwania. Wiem, że przychodząc każdego dnia do szkoły będę miał z kim porozmawiać na jakiś ciekawy temat.

9.Jak zachęcisz młodzież do brania udziału w olimpiadach ?

Wynikają z tego wymierne korzyści. Będąc zwycięzcą np. Olimpiady Innowacji Technicznych dostaje się indeks na Politechnikę Warszawską. Biorąc udział w olimpiadach można zdobyć również spore doświadczenie i poszerzyć swoje zainteresowania.

10.Jakie są Twoje plany na przyszłość ?

Zamierzam założyć własną firmę. Nie widzę siebie w pracy etatowej. Jeśli chodzi o studia, to na pewno politechnika. Zrobię studia inżynierskie, a potem być może studia MBA związane z biznesem. To jest moja koncepcja na obecną chwilę, ale wiadomo, że wszystko się może zmienić.


Dziękuję za rozmowę. Wywiad przeprowadziła

Maria Kaczorowska

        

Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Licznik odwiedzin

Dzisiaj468
Wczoraj346
W ciągu tygodnia468
Razem1170215

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka
Żwirki i Wigury 3, Sieradz
Tel.  (43) 827 14 25;  501 192 842

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

003.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 008.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 016.jpg 017.jpg 018.jpg 019.jpg 020.jpg