I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka
w Sieradzu

#AkcjaŻonkile

19 kwietnia mija 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny włączyli się w akcję społeczno- edukacyjną Żonkile, organizowaną przez Muzeum Polin. Na godzinach wychowawczych wykonywali papierowe żonkile.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie i składał bukiet żółtych kwiatów, by oddać hołd poległym.
Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.
19 kwietnia, przypinając żółty kwiat, pokaż, że #ŁączyNasPamięć. Hasło to podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami.
Honorową Ambasadorką akcji została w tym roku Hanna Krall, autorka książki „Zdążyć przed Panem Bogiem”.
Uczniowie klasy 1b uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w Muzeum Okręgowym w Sieradzu. Podczas spotkania uczniowie wysłuchali prelekcji Anny Piestrzeniewicz “Żydzi w Sieradzu w czasie okupacji niemieckiej w świetle relacji zebranych przez Jadwigę Kozłowską”.
#ŁączyNasPamięć
 #AkcjaŻonkile
#PolinMuseum

Inne komunikaty i ogłoszenia

Dziennik elektroniczny

Dokumenty szkolne

Katalog biblioteki

Aktywna tablica

Projekty zewnętrzne

Edukacyjna sieć antysmogowa

Projekt Meteo

 

 

RODO 

Narodowy


Program Profilaktyczny

 

Załatwiaj swoje sprawy przez e-urząd skarbowy


Nasi Partnerzy:

Ministerstwo_Edukacjikuratorium-oswiatylogo_UWrlogo-pllogo_ullogo-epaslogo-erasmus-pl-2021sks-logoszkola-odkrywcow-talentowakcja-pajacykprojekt-z-klasaszkola_mistrzow_programowanialogo-etwinning
Przejdź do treści