I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka
w Sieradzu

Kosmos na wyciągnięcie ręki

We wtorek mieliśmy przyjemność gościć pana Jędrzeja Kowalewskiego, prezesa firmy Scanway z Wrocławia. Jest to wiodąca firma polskiego sektora kosmicznego. Pan Kowalewski przybliżył nam przedsięwzięcia, w które zaangażowana jest jego firma.

W ramach projektu DREAM, realizowanego we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, Scanway stworzył pierwszą polską kosmiczną wiertarkę. 

Rakieta z zaprojektowaną aparaturą badawczą wzniosła się na wysokość około 90 km, gdzie przeprowadzono proces wiercenia w warunkach mikrograwitacji. 

W przyszłości urządzenie pomoże przy wydobywaniu pierwiastków z asteroid i konstruowaniu maszyn górniczych do pracy w kosmosie. 

Mogliśmy dotknąć elementów tej rakiety, które wróciły na Ziemię.  

Zobaczyliśmy model satelity STAR VIBE, a w nim dwa instrumenty optyczne zbudowane przez firmę Scanway. Satelita 3 stycznia 2023 roku, na pokładzie rakiety Falcon 9  Elona Muska został wyniesiony na orbitę. 

Dzięki tej misji sprawdzony zostanie wpływ warunków panujących w kosmosie (próżni, wahań, temperatury, wysokiego promieniowania, mikrograwitacji) na elementy teleskopu i elektronikę znajdującą się na pokładzie oraz na jakość zbieranych danych. 

Dzięki sprzętowi zbudowanemu we Wrocławiu otrzymano najdokładniejsze zdjęcia Ziemi z kosmosu, jakich kiedykolwiek dokonał polski instrument.  

Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu. 

Panu Jędrzejowi Kowalewskiemu i firmie Scanway życzymy realizacji nowych, ciekawych projektów w branży kosmicznej. 

 

 

kosmiczna wiertarka – https://space24.pl/konstruktorzy-wiertarki-dream-mysla-o-sprowadzaniu-urobku-z-planetoid 

STAR VIBE – https://polsa.gov.pl/wydarzenia/star-vibe-satelita-scanway-juz-na-orbicie/ 

najdokładniejsze zdjęcia z kosmosu – https://gazetawroclawska.pl/to-najdokladniejsze-zdjecia-ziemi-uzyskane-za-pomoca-polskiego-instrumentu-wykonala-je-wroclawska-spolka-scanway/ar/c1-1768356

 

 

 

Inne komunikaty i ogłoszenia

Dziennik elektroniczny

Dokumenty szkolne

Katalog biblioteki

Aktywna tablica

Projekty zewnętrzne

Edukacyjna sieć antysmogowa

Projekt Meteo

 

 

RODO 

Narodowy


Program Profilaktyczny

 

Załatwiaj swoje sprawy przez e-urząd skarbowy


Nasi Partnerzy:

Ministerstwo_Edukacjikuratorium-oswiatylogo_UWrlogo-pllogo_ullogo-epaslogo-erasmus-pl-2021sks-logoszkola-odkrywcow-talentowakcja-pajacykprojekt-z-klasaszkola_mistrzow_programowanialogo-etwinning
Przejdź do treści