I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka
w Sieradzu

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – to coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące.

Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy uczestniczyli w manifestacji za wprowadzeniem języka bengalskiego do urzędów. Postawa młodych ludzi stała się inspiracją do ustanowienia dnia, który ma przypominać, jak wielkim skarbem jest język ojczysty.
W historii Polski nasi Rodacy wielokrotnie stawiali opór wrogim państwom, które starały się, aby język polski przestał istnieć. Cena była wielka, ale dzięki Ich poświęceniu Polacy w Ojczyznie i poza jej granicami mogą bez przeszkód i z dumą mówić własnym językiem. To świetny sposób na zachowanie tożsamości narodowej oraz poczucia wspólnoty z rodakami. Nauka języka ojczystego i możliwość zgłębiania wiedzy, stanowią podstawę rozwoju każdego człowieka; jest to trzon szeroko rozumianej kultury.

Inne komunikaty i ogłoszenia

Dziennik elektroniczny

Dokumenty szkolne

Katalog biblioteki

Aktywna tablica

Projekty zewnętrzne

Edukacyjna sieć antysmogowa

Projekt Meteo

 

 

RODO 

Narodowy


Program Profilaktyczny

 

Załatwiaj swoje sprawy przez e-urząd skarbowy


Nasi Partnerzy:

Ministerstwo_Edukacjikuratorium-oswiatylogo_UWrlogo-pllogo_ullogo-epaslogo-erasmus-pl-2021sks-logoszkola-odkrywcow-talentowakcja-pajacykprojekt-z-klasaszkola_mistrzow_programowanialogo-etwinning
Przejdź do treści