I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka
w Sieradzu

“Młodzi głosują 2023” – uczniowie i uczennice z I Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu. Na kogo zagłosowali?

10 października w kilkuset szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na komitety, które startują w powszechnych wyborach parlamentarnych. Oznacza to, że niemal 200 000 uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach. W projekcie “Młodzi głosują 2023” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wzięło udział również I Liceum Ogólnokształcące w Sieradzu

Wyniki wyborów

Frekwencja w I Liceum Ogólnokształcącym wyniosła 41,6%.

Uczennice i uczniowie zagłosowali w następujący sposób:

KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY 18
KKW TRZECIA DROGA (POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI I POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE) 51
KW NOWA LEWICA 43
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 34
KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 52
KKW KOALICJA OBYWATELSKA (PO, .N, IPL, ZIELONI) 74
KOMITET WYBORCZY POLSKA JEST JEDNA 4
KW POLSKA LIBERALNA STRAJK PRZEDSIĘBIORCÓW 2
KWW RUCH DOBROBYTU I POKOJU 1

 

Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Na tej podstawie organizator opublikował ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej.

Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie: Platforma “Młodzi głosują”.

 

Działania młodych

W projekcie “Młodzi głosują 2023” uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną, powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.

W ramach projektu uczniowie i uczennice, prócz samych wyborów, mają również możliwość zorganizowania szkolnych debat na ważne tematy, które są interesujące dla młodzieży, a bywają pomijane przez partie polityczne i opinię publiczną. Ponadto nauczyciele i nauczycielki, korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, prowadzą angażujące lekcje o parlamencie, świadomym wyborze, partiach politycznych czy referendum. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości.

Inne komunikaty i ogłoszenia

Drodzy Maturzyści!!!

Wszystkim absolwentom naszej szkoły życzymy dużo szczęścia i pomyślności w realizowaniu swoich marzeń i pragnień. Życzymy powodzenia na maturze, dostania się na wymarzone studia oraz by przyjaźnie, zawiązane w murach szkoły, przetrwały próbę czasu i odległości.

Czytaj więcej »

Zapraszamy nauczycieli naszej szkoły do wzięcia udziału w projekcie „Młodzi to nasza przyszłość. Zadbajmy o ich dobrostan!”.

Czytaj więcej »

Sukces naszych uczennic:)

Miło poinformować, że uczennice naszej szkoły zdobyły wyróżnienie w powiatowych eliminacjach do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego za prezentację dwóch tekstów (wiersza i prozy).

Czytaj więcej »

Dziennik elektroniczny

Dokumenty szkolne

Katalog biblioteki

Aktywna tablica

Projekty zewnętrzne

Edukacyjna sieć antysmogowa

Projekt Meteo

 

 

RODO



 

Narodowy


Program Profilaktyczny

 

Załatwiaj swoje sprawy przez e-urząd skarbowy


Nasi Partnerzy:

Ministerstwo_Edukacjikuratorium-oswiatylogo_UWrlogo-pllogo_ullogo-epaslogo-erasmus-pl-2021sks-logoszkola-odkrywcow-talentowakcja-pajacykprojekt-z-klasaszkola_mistrzow_programowanialogo-etwinning
Przejdź do treści