Głównym celem święta ustanowionego z inicjatywy Komisji Europejskiej, w ramach programu Safer Internet w 2004 roku, jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i opiekunów z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet.
Wirtualna rzeczywistość, poza mnóstwem zalet, skrywa również szereg niebezpieczeństw. Warto zatem w Dniu Bezpiecznego Internetu przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci:
Jak wynika z badań NASK blisko połowa nastolatków spotyka się w internecie z sytuacjami, kiedy ich znajomi są atakowani i wyzywani. Co trzeci zetknął się w sieci z poniżaniem i ośmieszaniem.
Wydłuża się dzienny czas, jaki nastolatki spędzają w sieci i wynosi teraz średnio 5h 36 min. Ponad 2/3 młodych internautów zauważa, że w sieci problemem jest mowa nienawiści i bezkarność tych, którzy jej używają. Ponad 40 procent twierdzi, że nie można odróżnić treści prawdziwych od fałszywych.
Więcej informacji na stronie https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/5316,Co-robia-nasze-dzieci-w-sieci-czyli-Raport-z-najnowszego-badania-NASK-Nastolatki.html
Internet stał się narzędziem niezbędnym do funkcjonowania w dzisiejszej rzeczywistości, ale niesie ze sobą zagrożenia, których musimy być świadomi.
https://bezpiecznyinternet.edu.pl/bezpieczne-korzystanie-z-internetu/
https://bezpiecznyinternet.edu.pl/glowne-zagrozenia-w-internecie-na-co-musisz-uwazac/