Warsztaty edukacyjne dla rodziców i opiekunów dzieci –
mieszkańców Powiatu Sieradzkiego
pn.”Odpowiedzialna rodzina”
Organizator warsztatów : Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Autor programu i prowadzenie warsztatów edukacyjnych : pani Małgorzata Apolinarska
Pani Apolinarska była wieloletnim wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Pedagogicznym, Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej, Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego oraz Wyższej Szkole Nauk Społecznych ,,Pedagogium”. Od wielu lat prowadzi dla rodziców biologicznych i zastępczych warsztaty umiejętności wychowawczych we współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami z obszaru polityki społecznej. Realizuje również zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci i młodzieży (w tym także z niepełnosprawnością) doświadczającej zróżnicowanych problemów rozwojowych i funkcjonowania psychicznego oraz społecznego. Wspiera zarzadzanie procesem rehabilitacji w specjalistycznej placówce dla osób z schorzeniami neurologicznymi i spektrum autyzmu.
Data spotkania: 17 .10.2024
Miejsce spotkania : Starostwo Powiatowe w Sieradzu, plac Wojewódzki 3, l piętro, sala 113
Program warsztatów :
10.00– Rejestracja uczestników i powitanie
10.15- 11.15
l. Rodzina – obszar bezpieczeństwa i rozwoju. Współczesne typy rodzin jakie tworzymy – mocne i słabe strony ; szanse i zagrożenia.
2. Relacje a więzi jakie tworzymy z dziećmi – co utrudnia , zakłóca i jak sobie z tym radzić ? Jak wspierać kształtowanie odporności psychicznej?
3. Nasza rola – jako rodziców – w procesie wychowania na rożnych etapach rozwoju dziecka . Najczęściej popełniane błędy – jak im zapobiec i jak radzić sobie gdy je popełniliśmy.
11.15 – 11.30 : Przerwa kawowa
11.30 -12.30
4. Trudna sztuka rozmowy z dzieckiem. Jak zachęcać do otwartej rozmowy? Jak porozumiewać się bez ciągłego oceniania i instruowania? Komunikaty Ty a komunikaty Ja. Proste odpowiedzi na trudne pytania – bez wzbudzania niepokoju. Najbardziej irytujące dla dzieci stwierdzenia rodziców. Język komunikacji bez przemocy. Techniki stawiania granic zamiast kar.
5. Zachowania problemowe dziecka. Metody radzenia sobie ze złością dziecka. Jak rodzice reagują na złość dziecka; jak się z tym czują? Techniki zarzadzania własnymi emocjami.
12.30 – 12.45: Przerwa kawowa
12.45- 13.45
6. Jak radzić sobie z doświadczanym przez nasze dzieci poczuciem osamotnienia i bezradności w relacjach z innymi.
7. Jak wspierać u dzieci budowanie poczucia własnej wartości i samoświadomości? Metody i techniki. Nasze schematy myślowe
i przekonania – ich wpływ na kształtowanie poczucia wartości i obrazu samego siebie. Jak kształtować nastawienie na rozwój?
8. Problemy uzależnienia dzieci od nowych technologii.
9. Alkohol- co z nim? Postrzeganie alkoholu z pozycji dzieci. Dlaczego dzieci nie lubią spotkań rodzinnych i towarzyskich? Jak modelować prawidłowe zachowania i wzorce?
13.45 – 14.00: Podsumowanie i zakończenie