W sobotę 19 kwietnia minęły 82 lata od wybuchu powstania w getcie warszawskim, czyli największego zbrojnego zrywu Żydów w czasie II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej przez Niemców Europie.
Rozpoczęło się o świcie 19 kwietnia 1943 r., gdy Niemcy przystąpili do ostatecznej likwidacji getta. Na wkraczające na ten teren oddziały SS posypały się granaty i butelki z benzyną. Opór hitlerowskiej machinie zagłady stawiło kilkuset słabo uzbrojonych powstańców z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Wiedzieli, że nie mają szans na zwycięstwo, woleli jednak zginąć w walce, niż na śmierć czekać biernie. Mieli przeciw sobie ponad 2 tys. wyszkolonych żołnierzy i policjantów, uzbrojonych w pistolety maszynowe, karabiny i miotacze ognia, dodatkowo wspieranych przez artylerię, czołgi i lotnictwo. Mimo to powstanie trwało prawie miesiąc. Jego ostatnim akcentem było wysadzenie przez Niemców 16 maja 1943 r. Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie.
Powstanie w getcie warszawskim to nie tylko walka z bronią w ręku. To także ci, którzy ratowali innych, dokumentowali rzeczywistość, tworzyli muzykę i literaturę, by pamięć przetrwała. Odwaga- to hasło tegorocznej akcji Żonkile.
Dlaczego żonkile?
„Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów — często były to właśnie żonkile” .
#ŁączyNasPamięć
#AkcjaŻonkile