W naszej szkole Program został rozszerzony o dodatkowe działania, których celem jest m.in. profilaktyka nowotworów piersi.
Co wpłynęło na decyzję szkoły o przystąpieniu do programu w minionym roku szkolnym i o kontynuacji tych działań w bieżącym roku szkolnym?
Przede wszystkim przekonanie, że program przyczyni się do umacniania zdrowia kobiet.
Wiedza o zagrożeniu rakiem szyjki macicy i powodującym go wirusie HPV nie jest szeroko rozpowszechniona w naszym społeczeństwie.
Cele Programu:
- Podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z zakażeniami wirusem HPV i profilaktyki raka szyjki macicy wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz ich rodziców i opiekunów.
- Kształtowanie świadomości zdrowotnej młodzieży w zakresie roli profilaktyki wtórnej i pierwotnej raka szyjki macicy.
- Motywowanie młodzieży do podjęcia roli liderów edukacji zdrowotnej w ich środowisku oraz wpływanie na zachowania zdrowotne rodziców i opiekunów,
a zwłaszcza wzrost zainteresowania badaniami profilaktycznymi (na przykład badaniami cytologicznymi).
W ramach projektu podjęliśmy działania, które cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, dlatego zamierzamy wziąć udział w kolejnych edycjach tego programu. Prawie 98% młodzieży uznało program za potrzebny.
Zadbaliśmy o to, by również rodzice i opiekunowie uczniów zostali zapoznani z założeniami i z treścią programu. W tym roku szkolnym działaniami edukacyjnymi objęci byli uczniowie czterech klas drugich (2a, 2b, 2c, 2d) i trzech klas trzecich (3a, 3b, 3e). Łącznie w programie edukacyjnym wzięło udział 232 uczniów.
Prezentacja – „Wybierz życie – 1 krok”
Rozwiąż test – sprawdź swoją wiedzę na temat HPV
Cytologia, co trzeba o niej wiedzieć