I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka
w Sieradzu

Akcja Żonkile

19 kwietnia 2024 roku uczciliśmy 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim, przypinając własnoręcznie wykonane żonkile na znak, że łączy nas pamięć.

Uczniowie i nauczyciele I LO w Sieradzu od kilku lat czynnie uczestniczą w ogólnopolskiej społeczno- edukacyjnej akcji Żonkile. Podobnie było w tym roku.

Zarówno na lekcjach, jak i na długiej przerwie oglądaliśmy filmy: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Muranów- Dzielnica Północna”. Zastanawialiśmy się, co współcześnie oznacza pamięć i jakie zadania zostawiają nam świadkowie Zagłady.

„Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów — często były to właśnie żonkile” – możemy przeczytać na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Muzeum Polin od dwunastu lat organizuje akcję upamiętniającą powstańców. W jej ramach wolontariusze rozdają mieszkańcom polskich miast żółte przypinki w kształcie żonkili. „Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo” – dodają przedstawiciele muzeum.

#ŁączyNasPamięć

#AkcjaŻonkile

@MuzeumHistoriiŻydówPolskichPOLIN

Inne komunikaty i ogłoszenia

Wyniki egzaminu pisemnego etapu szkolnego 54 Olimpiady Biologicznej

Czytaj więcej »

Dziennik elektroniczny

Dokumenty szkolne

Katalog biblioteki

Aktywna tablica

Projekty zewnętrzne

Edukacyjna sieć antysmogowa

Projekt Meteo

 

 

RODO


 

Narodowy


 

 

 

 

Załatwiaj swoje sprawy przez e-urząd skarbowy


Nasi Partnerzy:

Ministerstwo_Edukacjikuratorium-oswiatylogo_UWrlogo-pllogo_ullogo-epaslogo-erasmus-pl-2021sks-logoszkola-odkrywcow-talentowakcja-pajacykprojekt-z-klasaszkola_mistrzow_programowanialogo-etwinning
Przejdź do treści