I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka
w Sieradzu

Jesteś tym, co mówisz – kultura języka w otaczającej rzeczywistości…

... i Czy literaturze potrzebna jest wolność? Oto zagadnienia, które rozważały klasy – 1b i 3b – wraz z wykładowcami Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego w ramach lekcji języka polskiego.

Dr Agnieszka Kowalkiewicz-Kulesza z Zakładu Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej oraz dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku w niezwykle atrakcyjny sposób sprowokowały do zastanowienia się nad znaczeniem języka polskiego dziś. Przypomniały długą i bolesną drogę Polaków do wolności i możliwości mówienia w języku ojczystym. Uświadomiły, jak szkodliwe może być zjawisko indyferentyzmu, czyli postawy niepostrzegania języka jako wartości.

Swoboda w zakresie mówienia to wielki przywilej wolnych ludzi. Warto jednak pamiętać, że słowa ranią jak kamienie, dlatego trzeba uważać…, bo „gdy słucham, co mówisz, słyszę, kim jesteś” – powiedział Ralph Waldo Emerson, amerykański poeta i eseista XIX wieku.

Inne komunikaty i ogłoszenia

Kończymy naszą roczną przygodę z programem „Szkoła Myślenia Pozytywnego”.

Czytaj więcej »

Dziennik elektroniczny

Dokumenty szkolne

Katalog biblioteki

Aktywna tablica

Projekty zewnętrzne

Edukacyjna sieć antysmogowa

Projekt Meteo

 

 

RODO


 

Narodowy


 

 

 

 

 

Załatwiaj swoje sprawy przez e-urząd skarbowy


Nasi Partnerzy:

Ministerstwo_Edukacjikuratorium-oswiatylogo_UWrlogo-pllogo_ullogo-epaslogo-erasmus-pl-2021sks-logoszkola-odkrywcow-talentowakcja-pajacykprojekt-z-klasaszkola_mistrzow_programowanialogo-etwinning
Przejdź do treści