I Liceum Ogólnokształcące
im. Kazimierza Jagiellończyka
w Sieradzu

Jesteś tym, co mówisz – kultura języka w otaczającej rzeczywistości…

... i Czy literaturze potrzebna jest wolność? Oto zagadnienia, które rozważały klasy – 1b i 3b – wraz z wykładowcami Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego w ramach lekcji języka polskiego.

Dr Agnieszka Kowalkiewicz-Kulesza z Zakładu Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej oraz dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku w niezwykle atrakcyjny sposób sprowokowały do zastanowienia się nad znaczeniem języka polskiego dziś. Przypomniały długą i bolesną drogę Polaków do wolności i możliwości mówienia w języku ojczystym. Uświadomiły, jak szkodliwe może być zjawisko indyferentyzmu, czyli postawy niepostrzegania języka jako wartości.

Swoboda w zakresie mówienia to wielki przywilej wolnych ludzi. Warto jednak pamiętać, że słowa ranią jak kamienie, dlatego trzeba uważać…, bo „gdy słucham, co mówisz, słyszę, kim jesteś” – powiedział Ralph Waldo Emerson, amerykański poeta i eseista XIX wieku.

Inne komunikaty i ogłoszenia

Kultywowanie tradycji świątecznych

Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest wciąż żywo kultywowana. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek. Niektóre zwyczaje i tradycje wielkanocne przetrwały do dzisiaj.

Czytaj więcej »

KOLEJNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW:)

W piątek 24 marca nasi uczniowie: Jakub Balcerzak (1e), Amelia Kuras (1c) oraz Kacper Rybka (4c) brali udział w Powiatowych Eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom” organizowanych przez Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu.

Czytaj więcej »

Dziennik elektroniczny

Dokumenty szkolne

Katalog biblioteki

Aktywna tablica

Projekty zewnętrzne

Edukacyjna sieć antysmogowa

Projekt Meteo
#Szczepimysię

Załatwiaj swoje sprawy przez e-urząd skarbowy


 

Nasi Partnerzy:

Ministerstwo_Edukacjikuratorium-oswiatylogo_UWrlogo-pllogo_ullogo-epaslogo-erasmus-pl-2021sks-logoszkola-odkrywcow-talentowakcja-pajacykprojekt-z-klasaszkola_mistrzow_programowanialogo-etwinning
Powrót na początek strony
Przejdź do treści